İhracatta Malatya

İhracatta Malatya

Türkiye’nin en çok ihracat yapan kenti olan Malatya tekstil ihracatının yanı sıra kuru gıda ihracatında da önemli bir ihracat noktasıdır. Avrupa araştırmalarında İngiltere, Rusya ve Birleşik Arap Emirliklerinde ihracat konusunda önemli bir noktada yer alan Türkiye bu başarısının büyük bir kısmını Malatya’dan sağlamaktadır. 2019 verilerine göre Gıda, tekstil ve Ziynet eşyaları hammadde tedariğinde 2019 verilerini baz aldığımızda Türkiye 90.617 firma ile Dünyanın çeşitli ülkelerine ihracatlarını sürdürmektedir.
 
Bu kapsamda, Almanya’ya fındık ve mamulleri ihracatı 39 milyon dolar, savunma sanayii ihracat 31 milyon dolar artarken, Birleşik Krallık’a mücevher ihracatı 494 milyon dolar artarken, otomotiv ihracatı 486 milyon dolar, çelik ihracatı 139 milyon dolar düşmüştür. Bu bağlamda Gıda sektörüne verilen değer ve ihracat verilerindeki artış BAHÇE TARIM için pazar fırsatı yaratmıştır.
 
Kuruluş yılı 2019 olan Bahçe Tarım ihracat oranlarının yükselmesi ile ticaretin bir parçası olmuştur. Almanya’ ya yapılan 39 milyon dolar ihracatın büyük bir çoğunluğu Gıda ve Kuruyemişte sağlanmıştır.
 
Bu bağlamda 45,360 ton Yurtdışına kuruyemiş ihracatı yapan Bahçe Tarım başarısına bir yenisini eklemek için 2020 yılına şimdiden hazırlandıklarını söylemekte.