2019 da Ar-Ge Çalışmaları

2019 da Ar-Ge Çalışmaları

2019’da Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vererek yeni ürünler geliştirdiklerine dikkati ceken İLHAN , şöyle konuştu:
 
Malatya’mızdan dünya Ülkelerine başarı ile sürdürdüğümü ihracatımızda Türk Lokumlarının hak ettiği degeri göstermekle Bahçe Tarım olarak gurur duymaktayız.
 
Malatya’dan Fransa raflarına kuru meyve ve kuruyemiş ihracatı yapmakta olan Bahçe Tarım ihracat listesindeki Türk lokumlarını zenginleştirdi. 2019’dan beri ihracat yapan Bahçe Tarım pazar yerlerinde ihraç ettiği kuru gıdaların arasına lokum çeşitlerine her geçen gün yenisini eklemekte. Besin değerleri ve ürün kalitesine önem veren Bahçe Tarım 2022 senesinde tedarik ettiği lokum çeşitlerini 30’ a yükseltti.
 
Lokum mirasi 15.yy dan beri Anadolu’da bilinmekle birlikte özellikle 17.yy ‘da Osmanlı imparatorluğu sınırları içinde yaygınlaşmıştır. Avrupa’da ise bir ingiliz gezgin aracılığıyla “Turkish Delight” adı ile 18.yy’da tanınmaya başlanmıştır. Daha önceleri bal ya da pekmez ve un bileşimi ile yapılan lokumun 17.yy'da “Kelle Sekeri” olarak bilinen rafine şeker ile özellikle nişastanın bulunup ülkeye getirilmesi sayesinde hem yapım hem de lezzeti değişti.
 
Lokumu en doğal haliyle ihraç edip Dünya ülkelerinde ve Türkiye’de müşterilere sunan Bahçe Tarım Genel Müdürü Emrah İLHAN:
 
Bize kalan miras sağlığınız için en dogal halleri ile sizlere ulaştırmaktan dolayı mutluluk duymaktayız.
 
Açıklamasını yaptı.